петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Регион

Во Словенија потврдени 15 случаи на новозаразени со коронавирусот

Во Словенија потврдени 15 случаи на новозаразени со коронавирусот

Во лабораториите во Словенија се потврдени 15 нови случаеви на лица заразени со коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Вчера лекарите направија вкупно 1.161 тестирања, а од почетокот на епидемијата за присуство на коронавирусот се проверени речиси 50.000 граѓани.

Намалување има во бројот на хоспитализирани, па така во овој момент болнички поради Ковид-19 се лекуваат 77 лица, а 23 пациенти поради потешка форма на болеста се наоѓаат на одделите за интензивна нега.

Изминатото деноноќие четири пациенти се отпуштени од болница, а еден човек почина како последица од Ковид-19.

Коронавирус