петок, 26. февруари 2021. Вести денес: 0
home Регион

Во Словенија девет лица починаа од грип

Во Словенија девет лица починаа од грип

Во Словенија расте бројот на лица заразени од грип. Само во болниците низ главниот град се хоспитализирани 400 пациенти, од кои девет веќе починаа, јави дописникот на МИА од Љубана.

Нејголем број до заразените се деца и млади до 14 години. Локалнитте медиуми јавуваат дека во некои училишта во земјата, половина од учениците се веќе заразени. Во патеките се потешко не наоѓаат лековите против грип. Најголем недостаток има од сирупи за третирање висока температура, но фармацевтските компании веќе работат на тоа недостатоците да се пополнат.

Поради алармантната ситуација со грипот, здравствените власти за денес најавија и посебна прес-конференција.

Коронавирус