сабота, 24. јули 2021. Вести денес: 71
home Регион

Во седум области во Романија издаден црвен аларм за поплави

Во седум области во Романија издаден црвен аларм за поплави

Поради зголемено ниво на водостојот на реките, во седум области во Романија е издаден црвен аларм од поплави, а во 27 е издадено портокалово предупредување за водотеците, соопшти денеска романскиот Институт за хидрологија и водостопанство.

Експертите предупредуваат дека до утре напладне постои можност за поплави, бидејќи е можно зголемување на нивото на реките и потоците, јави агенцијата Аѓерпрес.

Како што се наведува, тој извештај е испратен до надлежните институции

Коронавирус