понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 80
home Регион

Во Република Српска за два дена починаа 10 луѓе од грип

Во Република Српска за два дена починаа 10 луѓе од грип

Десет пациенти починаа од тешки акутни респираторни инфекции во Република Српска во периодот од 1 до 3 февруари, соопшти Институтот за јавно здравје во РС.

Петмина починале во Универзитетскиот клиничкии центар на РС во Бања Лука, а другите се во другите градови на ентитетот.

Починатите имале хронични болести, а поголемиот број од нив и претходно биле хоспитализирани.

Од 21 јануари до денеска во РС од грип починаа вкупно 26 лица.

Коронавирус