понеделник, 24. јануари 2022. Вести денес: 90
home Регион

Во Република Српска уапсени 5 лица поради детска порнографија

Во Република Српска уапсени 5 лица поради детска порнографија

Пет лица осомничени за сторено кривично дело експлоатација на деца за порнографија се уапсени денес во акцијата на Министерството за внатрешни работи на Република Српска.

П.П.М. од Бјелина, П.М. од Бања Лука, Д.Б. од Козарска Дубица, М.Б. од Градишка и Д.С. од Модриша, објавено е од Министерството за внатрешни работи на Република Српска.

Полициските службеници ги уапсија споменатите лица во акција со кодно име „Систем 2021“.

– Како дел од овие активности, според наредбите на надлежните судови, извршени се претреси на седум локации на територијата на Република Српска, за кои е утврдено дека ги користат лица поврзани со извршување на горенаведеното кривично дело, а тоа се компјутери, таблети , мобилни телефони, УСБ-стикови, мемориски картички, СИМ-картички, фити уреди и други уреди за складирање на дигитални податоци, како и други предмети што можат да бидат поврзани со извршување на кривично дело – се наведува во соопштението на Министерството за внатрешноста.

Како што беше објаснето, кривичните дела ги извршиле осомничените во претходниот период посетувајќи ги Интернет страниците што содржат материјали со фотографии од детска порнографија, преземале фотографии и видеа од споменатите страници, по што користеле социјални мрежи и апликации за комуникација во споделени или во неколку наврати ја добија споменатата содржина.

– Исто така, се сомнева дека создале простор за складирање на далечински инфраструктури за складирање на дигитални податоци што биле под нивна контрола, по што во неколку наврати ја зачувале содржината на детска порнографија на споменатите простори за складирање – се наведува во соопштението.

Во тек е кривична обработка на уапсените.

Коронавирус