понеделник, 28. септември 2020. Вести денес: 105
home Регион

Во лавина на Шар Планина, загина заменик-министер

Во лавина на Шар Планина, загина заменик-министер

Заменик-министерот за дијаспора на Косово, Аријан Даци загина во лавина во Брезовица, пренесуваат косовските медиуми.

Несреќата се случила во близина на ски центарот „Брезовица“ на Шар Планина. Причина за немилиот настан е тоа што групата скијачи во која бил заменик министерот Даци се одлучила за екстремно скијање вон обележаните скијачки патеки.

Смртта на Даци, син на некогашниот претседател на косовскиот парламент Неџад Даци, ја потврдиле и претставници на косовската влада.

Коронавирус