вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 154
home Регион

Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок бомби.
Во Косовска Митровица приведен Марко Ѓуриќ, директор на српската Канцеларија за Косово

Припадници на специјалната полиција го приведоа денеска директорот на српската Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ.

Заедно со Ѓуриќ уапсен е и неговиот соработник Жељко Јовиќ кој е повреден во обидот да се спротистави на апсењето, јави Танјуг.

Засега не се знае каде е Никола Селаковиќ, генерален секретар во Кабинетот на претседателот на Србија.

Ѓуриќ е приведен во салата во која се одржувал разговор во рамки на внатрешен дијалог за Косово.

Српски жители во Косовска Митровица се обидоа да спречат влегување во зградата каде бил Ѓуриќ, по што косовската полиција употреби шок бомби.

Во градот се огласија сирени за тревога.

Тој заедно со Никола Селаковиќ,генерален секретар во Кабинетот на претседателот се во северниот дел од Косовска Митровица од 17 часот за да учествуваат во разговор во рамки на внатрешен дијалог, јави Танјуг. Претходно од Приштина беше соопштено дака им е забранет влез на територијата на Косово. (МИА)