понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 157
home Регион

Во Косово нема веќе игри на среќа

Во Косово нема веќе игри на среќа

Во Косово од денеска официјално стапува во сила Законот за забрана на игрите на среќа, со кој се затвораат обложувалниците, казината и другите видови објекти за игри на среќа, освен оние на државната Лотарија, јави дописникот на МИА од Приштина.

Законот, кој беше предложен од Владата по две последователни убиства на вработени во казино, минатиот месец беше изгласан во Собранието на Косово со големо мнозинство од пратениците.

Петнаесет дена по објавувањето во Службен весник, од денеска Законот стапува во сила.

Коронавирус