среда, 19. февруари 2020. Вести денес: 137
home Регион

Во југоисточна Истра за два часа 11.000 молњи

Во југоисточна Истра за два часа 11.000 молњи

Во југоисточна Истра утрово, за само два часа, евидентирани се 11.000 молња, а две феномени, познати како „пијавици“, се забележани и на морето на јужна Истра и во близина на Брион, соопшти Истрамет.

Времето беше нестабилно низ целата Истра претпладне, со локални поројни дождови проследени со грмотевици, кои најмногу ги погодија Пула, Медулин и Премантури.

Во текот на ноќта меѓу сабота и недела најмногу дожд паднал во околината на  Ровињ.