сабота, 19. ноември 2022. Вести денес: 45
home Регион

Во Хрватска повеќе од 80 починати за еден ден

Во Хрватска повеќе од 80 починати за еден ден

Во последните 24 часа во Хрватска се пријавени 84 смртни случаи и 1.643 новоинфицирани лица од коронавирус.

Бројот на активни случаи во Хрватска во моментот е 13.881, од кои 2.662 пациенти се во болница, а 280 се на апарати за дишење, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Од почетокот на епидемијата во Хрватска од новиот коронавирус се заразени 203.962 лица, од кои 3.548 починаа, а вкупно закрепнаа 186.553 лица, од кои 3.001 во последните 24 часа.

Во моментот има 45.275 лица во самоизолација.

До денес се тестирани вкупно 989.014 лица, од кои 6.164 во последните 24 часа.

Коронавирус