понеделник, 25. мај 2020. Вести денес: 58
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Во Хрватска на училиште се вратиле помалку од два отсто од учениците

Во Хрватска на училиште се вратиле помалку од два отсто од учениците

На првиот работен ден во хрватските училишта се појавија помалку од два проценти од учениците, се наведува во анализата на Хрватскиот сојуз на наставници.

Анализата спроведена на повеќе од 550 примероци покажа дека само 1,77 проценти од учениците одат на училиште.

Најмногу ученици има во училиштата на Задарската жупанија – 3,90 проценти, или 262 ученици од вкупно 6.714, а најмалку во Истарската жупанија каде што не се појавил ниту еден од 7.643 ученици.

Синдикатот на хрватските наставници смета дека ресорното Министерство води кампања – „не ги праќајте децата на училиште“, во која, како што велат, била вклучена и министерката Блаженка Дивјак, јави загребската телевизија Н1. 

Коронавирус