петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Регион

Во Хрватска измерена најниската температура од 1953 година

Во Хрватска измерена најниската температура од 1953 година

Никогаш пониски септемвриски температури се забележани во Завиждан, Хрватска, каде во средата е срушен температурниот рекорд.

Метеоролошката станица во Завиждан ја измерила најниската температура откако постојат мерењата, односно од 1953 година. Измерени се -4 степени Целзиусови.

Завиждан е планински врв на северот од Велебит.

Коронавирус