вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 77
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Во Хрватска 28 нови случаи на коронавирус, едно лице почина

Во Хрватска 28 нови случаи на коронавирус, едно лице почина

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 28 нови случаи на коронавирус, а едно лице починало. Бројот на активни случаи сега е 561.

Хрватските медиуми јавуваат дека 110 лица се на болничко лекување, од кои седуммина се на респиратор.

Од 25 февруари, кога е потврден првиот случај на Ковид-19 во Хрватска, регистрирани се 5.404 заболени, од кои 155 починале, а 4.688 оздравеле.

Во самоизолација се 2.171 лице.

До денеска се тестирани 125.317 луѓе, од кои 934 во последните 24 часа.