четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 141
home Регион

Во Грција родено првото бебе од мајка позитивна на коронавирусот

Во Грција родено првото бебе од мајка позитивна на коронавирусот

Во Грција вчера се роди првото бебе од мајка заразена со коронавирусот, а пак резултатите од првиот брз тест за Ковид-19 на новороденчето се негативни, јави дописничката на МИА од Атина.

Во неделата, 24-годишната мајка имала симптоми на грип, а по направената анализа за коронавирусот, позитивни биле и нејзините резултати и резултатите на нејзиниот сопруг.

Според ректорот на атинскиот Универзитет во чии рамки е и Клиниката за гинекологија, жената била хоспитализирана и активиран планот за третман на бремени жени, а вчера се породила со царски рез.

Директорката на Гинеколошката клиника Софиа Калантариду за грчката телевизија „Скај“, рече дека во болницата веќе постои специјален оддел наменет за вакви случаи, а вработените веќе имале соодветна обука особено во делот со специјалните скафандери за заштита.

Токму тоа го споменува и гинекологот Јоргос Хрељас, кој вели дека со оглед на тоа што знаеле дека жената е заразена со коронавирусот, потребна била дополнителна претпазливост и лична заштита, а искуството, вели било „и малку стресно на почетокот“, бидејќи „униформата е малку чудна, едноделна униформа, како астронаут“.

Целиот случај го коментираше и министерот за здравство на Грција, Василис Кикиљас преку неговиот официјален „Твитер“профил објавувајќи селфи фотографија на лекарите со мајката.

-И на сред тешкотии, се роди надеж. Докторите и медицинските сестри во болницата „Атикон“ по раѓањето на првото дете во нашата земја, од мајка позитивна на коронавирусот. Бебето е здраво, напиша Кикиљас на неговиот официјален „Твитер“ профил.

Коронавирус