четврток, 23. септември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Во Црна Гора поради новиот коронавирус под надзор 184 лица

Во Црна Гора поради новиот коронавирус под надзор 184 лица

Вкупно 184 лица во Црна Гора во моментов се наоѓаат под здравствено-санитерен надзор поради актуелниот коронавирус, изјави епидемиологот Божидарка Ракочевиќ од Институтот за јавно здравје.

Таа за РТЦГ изјави дека Црна Гора има тестови за лабораториска дијагностика на Ковид-19 и дека сместување во карантинските установи се разгледува во случај на масовно пристигнување на лица со симптоми на вирус.

– Системот се покажа како чувствителен, во рок од еден месец имавме неколку случаи сомнителни за коронавирусот во Црна Гора и постојано се обидуваме да го подобриме системот, рече Ракочевиќ.

Според неа, се врши надзор од самото влегување на патниците во Црна Гора.

– Најранливи се постарите лица, како и оние со хронични заболувања или послаб имунитет, рече таа. ј

Коронавирус