вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 69
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Во Бугарија, Софија е жариште на епидемијата

Во Бугарија, Софија е жариште на епидемијата

Бугарскиот главен град Софија е жариште на епидемијата на коронавирусот.

Во изминатите 24 часа, во Бугарија ее тестирани 5.388 лица, потврдени се 210 нови случаи на Ковид-19, а досега се евидентирани вкупно 13.722.

Во моментов се хоспитализирани 861 пациенти, меѓу кои 763 медицински работници, од кои 64 се на интензивна нега. Бројот на смртни случаи за 24 часа е 12, вкупно 471 жртва на Ковид-19 во Бугарија.