петок, 28. јануари 2022. Вести денес: 160
home Регион

Во Бугарија министерството за надворешни работи ќе го води партијата на Слави Трифунов ИТН

Во Бугарија министерството за надворешни работи ќе го води партијата на Слави Трифунов ИТН

Структурата на кабинетот што ќе ја предложи коалицијата меѓу „Продолжуваме со промената“, БСП, „Има таков народ“ и „Демократска Бугарија“ веќе е јасна, објави БТВ.

ПП ќе има 8 министерства, БСП – 4, ИТН – исто така 4, ДБ – 3.

Еве како изгледа дистрибуцијата во моментов:

– ПП: финансии, раст и иновации, образование, МВР, одбрана, транспорт, култура, здравство

– БСП: државни претпријатија, Министерство за социјални работи, земјоделство, туризам

– ИТН: Министерство за надворешни работи, енергетика, регионален развој, спорт

– ДБ: правда, екологија, клима

Коалицискиот договор за Владата е речиси готов, изјави копретседателот на ПП Асен Василев во програмата „120 минути“.

Замениците министри нема да бидат од различни политички квоти, а четирите партии можат слободно да ги предложат своите тимови, изјави другиот копретседател на ПП Кирил Петков во програмата „Оваа недела“.

Се очекува Советот на министри да има две нови структури одговорни за економската активност.

– Државните претпријатија во едно министерство, и сите иновации, фондот на средства, БДБ ќе бидат во насока на раст, ​​објасни Петков.

Бојко Рашков и Ацад. Николај Денков ќе добие покана да остане во МВР и образование, но денеска стана јасно од квотата на „Продолжуваме со промената“.

Во пленарната сала се бараат и 121 уставен глас потребни за новиот кабинет.

ПП очекува владата да биде избрана околу следната недела.

Коронавирус