вторник, 18. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Во Белград за два часа наврнал дожд повеќе отколку за цел месец

Во Белград за два часа наврнал дожд повеќе отколку за цел месец

Во делови од Белград вчера за помалку од два часа наврна количина дожд колку за цел месец.

Според податоци на Хидрометеоролошкиот завод, во Борча вчера наврнале околу 100 литри дожд на квадратен метар, додека просечната количина врз основа на 100-годишната низа за јуни е 85 литри, изјави за Танјуг Невена Живановиќ од РХМЗ.

Во центарот на градот наврнало околу 30 литри на кавдратен метар додека во други делови – од 50-60 литри дожд.

Коронавирус