понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 166
home Регион

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Во Албанија запленети над 600 килограми марихуана

Во две одделни акции албанската полиција заплени 612 клограми мархуана.

Во приморскиот град Каваја запленети се 562 килограма марихуана на автопатот Рогожина-Каваја.

Дрогата била во комби возило натоварено на друг камион од влечна служба,како наводно да е расипано,со цел да не биде сомнително за полицијата.

Упасено е едно лице, додека по други три лица полицијата се уште трага.

Во втората акција полицијата во близина на градот Фиер заплени 50 килограми мархуана и уапси неколку лица.

Ова се последователни успешни акции на албанската полиција во спречувањето на шверцот на дрога.Таа,како и полициите на други земји во опкружувањето,но пред се  италјанската и грчката, во изминатиот период од годинава имаат запленето околу 20 тони мархуана прозведена во Албанија.

МИА

Коронавирус