четврток, 5. август 2021. Вести денес: 172
Вонредна вест

ЦРНА СТАТИСТИКА ВО МАКЕДОНИЈА: Од коронавирус починаа 4 лица, 219 новозаразени

home Регион

Во Албанија расте бројот на новозаразени од коронавирус

Во Албанија расте бројот на новозаразени од коронавирус

Во Албанија продолжува сериозната состојба со Ковид-19, откако и во последното деноноќие е регистрана висока двоцифрена бројка на новозаразени и четворица починати, соопшти албанското Министерство за здравство и социјална заштита.

Од извршените 420 тестови, позитвен резултат е добиен кај 83 од нив, со што вкупната бројка се зголеми на 3.454 лица. Високите двоцифрени бројки се присутни во период од еден месец, но во последно време се намалува старосната граница на зарзените и се побројни се млади лица, се наведува во соопштението.

Во последните 24 часа излекувани се 65 граѓани или вкупно 1.946, додека починале четворица со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 93. Во Албанија има 1.415 активни случаи.

Во Албанија чиј капацтет е до 500 тестови дневно, до сега се звршен 32.353 тестови, а поради се посериозната состојба со опасниот вирус треба да почне со работа нова лабораторија.

Комитетот на експерти за справување со пандемијата и предложи на Владата да се воведе задолжително носење заштитна маска и парична казна за непочитување на мерката, а се размислува да се врати полицскиот за време на викенд.

Коронавирус