недела, 23. јануари 2022. Вести денес: 0
home Регион

Властите на Белград ќе забранат пластични ќеси од 2020 година

Властите на Белград ќе забранат пластични ќеси од 2020 година

Градските власти на Белград најавија дека од 2020 година ќе го забранат користењето на пластични ќеси.

– До крајот на неделава Градскиот совет ќе усвои одлука која ќе ја препратиме до Градското собрание. Се работи за забрана на користење пластични ќеси почнувајќи од 1 јануари 2020 година, изјави заменик градоначалникот на Белград, Горан Весиќ.

Употребата на пластични ќеси во српскиот главен град веќе е намалена за 60 проценти, откако продавниците и супермаркетите беа натерани да ги наплаќаат, но градските власти сега планираат нивна целосна забрана.

Коронавирус