среда, 8. февруари 2023. Вести денес: 149
АКТУЕЛНО

Огромен број човечки жртви во земјотресот, Турција поместена за три метри

home Регион

Владиката Јаоникије позитивен на коронавирусот

Владиката Јаоникије позитивен на коронавирусот

Eпископот во Будва и Никшиќ и администраторот на митрополијата Црна Гора-Приморје, Јоаникије е позитивни на коронавирусот , соопшти вечерва службата за информации на епархијата Будва-Никшиќ.

– За време на медицинската посета, резултатот од спроведеното PCR тестирањето за новиот коронавирус утрово  пристигна, кој што покажува дека е позитивен, се наведува во соопштението.

Од Епархијата додаваат дека вечерва, за време на редовната лекарска посета на владиката Јоаникиј, беше констатирано дека владиката е во непроменета, уредена, општа состојба и „дека сите физички наоди според системите се во физиолошки опсег“.

-Виталните параметри се стабилни (телесна температура, сатурација и крвен притисок), а неговото субјективно чувство е добро, се вели во соопштението.

Се наведува дека јавноста ќе биде информирана за здравствената состојба на Јоаникије повторно по спроведувањето на планираните контролни лабораториски наоди и слики на белите дробови.