среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 69
home Регион

Владата на Република Српска со тужба против Федерацијата БиХ

Владата на Република Српска со тужба против Федерацијата БиХ

Владата на Република Српска упати до Судот на БиХ тужба против Федерацијата БиХ поради долг од распределба на приходи од индиректни даноци, во вредност од 34.571.047,78 конвертибилни марки, односно околу 17,6 милиони евра.

Тужбата се однесува на долг за периодот од јули 2017 до декември 2018 година.

Во соопштението од Владата на РС се посочува дека институциите на Република Српска дале согласност за тужбата која ја подготвило Правобранителството на РС.

Коронавирус