понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 167
home Регион

Вирусот во Србија не мирува : Регистрирани 4.091 новозаразени , починаа 49 лица

Вирусот во Србија не мирува : Регистрирани 4.091 новозаразени , починаа 49 лица

2.188.004 лица се тестирани во Србија од почетокот на пандемијата, а регистрирани се 312.253 случаи на коронавирус. Вкупно 2.833 пациенти го загубија животот во борбата против круната. Вакцинацијата започна денес.

Во последните 24 часа од последиците на вирусот корона во Србија починаа 49 лица, регистрирани се 4.091 заразени, а беа тестирани 15.387 лица, објавено е денес на веб-страницата covid19.rs.

9.688 лица се лекуваат од коронавирус во болниците, а 312 лица се на респиратори.

Вкупниот број на починати е 2.882, а стапката на смртност е 0,91 процент.

Од почетокот на епидемијата, во Србија се регистрирани 316.344 случаи, а тестирани се 2.203.391 лице.

Коронавирус