сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 99
home Регион

Вировитица – единствено место во Хрватска без коронавирус (ВИДЕО)

Вировитица – единствено место во Хрватска без коронавирус (ВИДЕО)

Хрватската Вирoвитичко-Подравска жупанија е единственото место каде не е регистриран случај на коронавирус во Хрватска.

Во Вировитица на улица нема луѓе, а надлежните реагираа пред другите. Покрај тоа, популацијата на округот е високо дисциплинирана и ги слуша препораките на лекарите, пренесува index.hr.

Според порталот, во Вировитица нема деца во парковите, ниту пак луѓе што шетаат и велосипедираат.

За разлика од Загреб, граѓаните на Вировитица веќе подолго време влегуваат во продавниците еден по еден, а на влезот се проверува дали ги дезинфицирале рацете.

Директорот на Институтот за јавно здравје на округот Вировивица-Подравина, епидемиолог Мирослав Венус вели дека досега се земени 38 примероци за да се тестира за вирусот корона, дека 33 се негативни и дека уште пет чекаат.

Од штабот за цивилна заштита велат дека клучен потег е откажувањето на најголемиот економски настан – „Виро експо“, кој собира 30 000 луѓе. Саемот требаше да се одржи од 13 март до 15 март.

Своевремено, речиси визионмерски“, популарниот Ѓорѓе Балашевиќ посвети една од своите песни за овој град, порачувајќи дека „…во Вировитица не постојат ризици“…

Коронавирус