петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 58
home Регион

ВИДЕО: Во Албанија пристигнаа уште две групи Авганистанци, до сега вкупно 275

ВИДЕО: Во Албанија пристигнаа уште две групи Авганистанци, до сега вкупно 275

Во Албанија пристигнаа уште две групи Авганистанци, со што вкупната бројка сега изнесува 275, кои освен во Драч сместени се и во студентскот центар во Тирана.

Министерството за Европа и надворешни работи соопшти дека една од групите ја сочинувале 95 лица, од нив две деца, додека другата 59 лица.

На аеродромот во Тирана, групата која пристигнала доцна синоќа била пречекана од шефицата на дипломатијата Олта Џачка, додека втората група во еден часот по полноќ и од премиерот Еди Рама американската амбасадорка Јури Ким.

Според Џачка повеќето од пристигнатите се студенти и жени претставнички на граѓански организации, чии животи се во опасност од Талибанците.

Првата група Авганистанци, вкупно 121, пристигна вчера наутро, околу три часот, која според албанските власти ја сочинувале претставници на меѓународн организации, меѓу кои и на СОРОС. Тие се сместени во Драч, каде вера попладне ги посети премиерот Рама.

Албанија, според Рама, ќе прими над три илјади Авганистанци.