сабота, 19. октомври 2019. Вести денес: 12
home Регион

ВИДЕО: Силно невреме во регионот- ветерот искорнал дрва стари 100 години, гром удрил во куќа

ВИДЕО: Силно невреме во регионот- ветерот искорнал дрва стари 100 години, гром удрил во куќа

Невреме проследено со град стигнало во хрватско Загорје, а градот паѓал во Кумровци, Крапина, Сисак и други места.

Издадено било портокалото предупредување за поголем дел на Хрватска.

Во една загрепска куќа удрило гром, па се запалил и кровот, но пожарот брзо бил изгаснат.

Загрепските пожарникари за време на невремето имале околу 30 интервенции. За поголем број станувало збор за испумпување на вода.

Во Сисак ветерот искорнал дрва стари стотици години и липи заедно со коренот.