четврток, 9. декември 2021. Вести денес: 49
home Регион

ВИДЕО: Силно невреме на хрватското приморје

ВИДЕО: Силно невреме на хрватското приморје

Невреме, проследено со силен ветер го погодија хрватското крајбрежје, предизвикувајќи проблеми во поморскиот и копнениот сообраќај. Невремето почна вчера, а метеоролозите најавуваат дека слична ситуација се очекува и денеска и утре.

Во прекин се бројни траектни, бродски и катамарански линии – од северен Јадран до Дубровник, јави Индекс. Поројниот дожд ги поплави крајбрежните шеталишта, а црвен аларм е во сила за подрачјето на Истра и Лика и Горски Котор.

Хрватски авто-мото сојуз информира дека поради силниот ветер на некои патишта сообраќајот е ограничен само на патнички, додека на камионите и автобусите им е забрането движење.

Коронавирус