среда, 28. јули 2021. Вести денес: 136
home Регион

ВИДЕО: Силни врнежи од снег попладнево во регионот -апел до граѓаните возачите

ВИДЕО: Силни врнежи од снег попладнево во регионот -апел до граѓаните возачите

Снег во моментов паѓа во голем дел од Србија, а во поедини краеви на граѓаните и возачите и задава големи проблм.

Поради снежните врнежи запрен е сообраќајот за товарни возила со приколки и полуприколки на делниците на државниот пат од Бистрица до Борова Глава кај Нови Варош.

Возачите се советуваат да користат зимска опрема, да ги почитуваат ограничувањата за брзина и да се прилагодат на брзината за движење по зимски услови напат. Се советуваат сите учесници во сообраќајот, поради своја безбедност и безбедноста на другите учесници, да ги почитуваат сораќајните прописи и да ја прилгодат брзината на движење.

Во поединечни делови во Белград во текот напопладнето почна да провејува слаб снег.

Коронавирус