понеделник, 19. октомври 2020. Вести денес: 154
home Регион

Видео што го потресе Балканот: Две девојчиња тепаат врсничка, а останатите тоа го снимаат

Видео што го потресе Балканот: Две девојчиња тепаат врсничка, а останатите тоа го снимаат

Врсничко насилство во Брајево, Србија, каде две 15- годишни девојчиња малтретираат и удираат нивна врсничка. Учесниците во ова видео со врсничко насилство се прва година средно одделение во училиште во Барајево, Србија. Во него се гледаат две ученички кои напаѓаат трета, а на сето тоа се смеат сите соученици.

Надлежните веќе работат на расчистување на случајот, соопштија српските медиуми. Во истрагата на Министерството за образование е вклучена и Единицата за борба против врсничко насилство, како и Секторот на средни школи.

Директорот на училиштето за „Телеграф“ вели дека против двете ученички е покрената дисциплинкса постапка, а во случајот е вмешана и полицијата, имајќи предвид дека едната ученичка има 15, а другата 14 години.

Видеото може да го погледнете на овој линк.

Коронавирус