вторник, 22. јуни 2021. Вести денес: 25
home Регион

ВИДЕО: Розови фламинга во големи јата летаат во Албанија и се забавуваат во солената вода на крајбрежјето

ВИДЕО: Розови фламинга во големи јата летаат во Албанија и се забавуваат во солената вода на крајбрежјето

Карантинот во кој е Албанија поради пандемијата со Ковид-19 се чини дека донесе придобивки за животинскиот свет и животната средина.

Во земјата позитивен ефект е збогатувањето на фауната, објави „Еуроњуз“ додавајќи дека за повеќе од трипати се зголемил бројот на розовите фламинга.

– Розовите фламинга во големи јата летаат во Албанија и се забавуваат во солената вода на крајбрежјето во западниот дел на земјата. Бројот се зголеми затрипати, а може да се забележи како уживаат во новото секојдневие поради карантинот условен од Ковид-19,наведува „Еуроњуз“.

Но, тие не се единствените птици што безгрижно ги шират своите крилја.

– Кадравите пеликани „цутат“ во спокојството. Нивните старатели се надеваат дека смиреноста ќе ги натера птиците да се репродуцираат, истакнува „Еуроњуз“.

MIRËMËNGJES?Çfarë mrekullish ka Shqipëria?

Gepostet von Edi Rama am Freitag, 24. April 2020

Задоволството од тоа искажа и албанскиот премиер Еди Рама.

– Добро утро.Какво волшебство има Албанија, напиша Рама на фејсбук постирајќи фотографија од летот на розовите фламинга.

Розовиот фламинго е најраспространет вид од семејството на фламингата. Повеќето од пердувите му се розовобели, но крилјата му се покриени со црвени пердуви, а основните и средните пердуви за летање му се црни. Клунот му е розов со црн врв, а нозете му се целосно розови.

Овие птици живеат во мочурливи предели и плитки крајбрежни лагуни со солена вода.

ЕУРО 2020

Македонија