среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 166
home Регион

ВИДЕО: Ова е Русинот кој бил претепан и уапсен во Косово

ВИДЕО: Ова е Русинот кој бил претепан и уапсен во Косово

Припадници на РОСУ денеска во Косово го уапсиле и претепале Михаил Красношченко државјанин на Русија, припадник на УНМИКА, а тој е виден како излегува од болница со видливи повреди на главата и телото.

Имено, тој има повреди и подливи на окото, под окото и над устата. После излегувањето не давал изјави за медиуми.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ изјави денеска во парламентот дека Приштина веројатно ќе се обиде да го претстави уапсениот руски администратор на УНМИК како шверцер кој е вплетен во криминал.

Според претходните пишувања на српските медиуми, Русинот бил нападнат додека зборувал со Србите на српски јазик. РОСУ го нападнале и брутално го претепале.

 

Коронавирус