сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 0
home Регион

ВИДЕО: Камион со дезодоранси изгоре и предизвика експлозија на автопат

ВИДЕО: Камион со дезодоранси изгоре и предизвика експлозија на автопат

Силна експлозија одекна попладнево на автопатот Белград-Загреб, кај месноста Пеќинац, по што запре сообраќајот и се создаде километарска колона, јавија српските медиуми.

Според неофицијални информации, се запалил камион кој превезувал дезодоранси, а се движел по коловозната лента во правец на Белград.

За сега не се знае што го предизвикало запалувањето на камионот. Сроските медиуми јавуваат дека возачот не е повреден и успеал да го напушти камионот пред огнот сосема да го уништи.

Двете ленти на автопатот, по час и половина прекин, повторно се пуштени во двата правци и километарската колона почна полека да се движи.

Според зборовите на очевидци, по почетната силна експлозија, се слушнале уште неколку послаби.

Коронавирус