вторник, 15. јуни 2021. Вести денес: 0
home Регион

Веља Невоља тренирал снајперисти

Веља Невоља тренирал снајперисти

Според непотврдени информации, припадници на безбедносните сили денес на стадионот фудбалскиот клуб Партизан пронашле скриен снајпер.

Полицијата со помош на припадниците на жандармеријата и безбедносно-информативната агенција од раните утрински часови ги пребаруваше просториите што Вељко Беливук и неговата криминална група ги користеа на стадионот на Партизан

Органите за спроведување на законот се сомневаа дека Веља Невоља има тајни простории и се покажа дека се во право. Полицијата прво пронашла одредена количина дрога, а малку подоцна во една од собите бил пронајден снајпер.

Ова парче оружје било веднаш проследено за вештачење, а сè уште не е утврдено дали е користено и за кои цели.

Да потсетиме, Вељко Беливук, попознат како Веља Невоља, беше уапсен утрово со уште 16 члена на криминалната група во голема акција на српската полиција.

Беливук е осомничен, меѓу другото, и за убиството на навивачот на Црвена звезда Здравко Радојевиќ.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека акцијата за апсење на криминалната група предводена од Вељко Беливук нема никаква врска со скандалот со прислушувањето, туку исклучиво со убиства, киднапирања, трговија со дрога и изнуда извршени од припадници на таа група.

Тој рече дека полицијата знае за многу исчезнувања и киднапирања и дека претпоставува дека тие луѓе повеќе не се живи, но дека нема доволно докази за многу работи.

Гледате неколку снимки и гледате дека некој влегува во зградата и повеќе не излегува. Но, ние немаме докази дека таа личност е убиена. Можеше ли ова да се случи пред пет месеци? Не. Го следевме со месеци и знаеме каде се подготвуваа снајперисти, во кои села пукаа со пушки и кој требаше да биде мета. Знаеме сè, рече Вучиќ и додаде дека не е можно да се избере моментот кога започнува акција, бидејќи полицијата работи на тоа подолго време.

ЕУРО 2020

Македонија