петок, 24. септември 2021. Вести денес: 134
home Регион

Вархеjи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Вархеjи потврди дека Лајчак ќе биде претставник на ЕУ за Западен Балкан

Еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји за првпат отворено потврди дека поранешниот словачки министер за надворешни работи, Мирослав Лајчак, ќе биде назначен за посебен претставник на ЕУ за Западниот Балкан и дијалогот Белград – Приштина.

Одговарајќи на прашање за Радио Слободна Европа, Вархеи рече дека Лајчак е добар познавач на регионот.

-Познавајќи го Лајчак и неговите успеси сметам дека е многу добар избор кој ќе може да му помогне на Високиот претставник за надворешни работи и безбедносна политика, а и мене, да оствариме напредок, рече Вархеи за време на самитот на земјите од Вишеградската група и западниот Балкан во Прага.

Лајчак ќе биде задолжен да помага во односите помеѓу ЕУ и регионот и за рестартирање на дијалогот помеѓу Косово и Србија кој е замрзнат година и половина поради косовските царини врз увозот на српски производи.

Коронавирус