четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 127
home Регион

Вакцинација против коронавирус во Црна Гора: Дадена согласност за увоз на Sputnik V

Вакцинација против коронавирус во Црна Гора: Дадена согласност за увоз на Sputnik V

Институтот за лекови и медицински помагала на Црна Гора денеска издаде согласност за увоз на руската вакцина Sputnik V, а првите дози се очекуваат во текот на следната седмица

Институтот издаде согласност за набавка, односно за увоз на вакцината, постапувајќи во согласност со Одлуката на Владата за условите за давање согласност.

Од Институтот објаснуваат дека вакцината служи за превенција од инфекција со коронавирусот и содржи две компоненти. Се дава во две дози, односно втората се прима 21 ден по примањето на
првата.

ЕУРО 2020

Македонија