недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 42
home Регион

Утре генерален штрајк на Синдикатите во Грција

Утре генерален штрајк на Синдикатите во Грција

Новиот закон за работни односи, за кој синдикатите сметаат дека, меѓу другото, го укинува осумчасовното работно време, е причината за утре да закажат 24-часовен генерален штрајк, што ќе ја парализира Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Штрајкот што ќе започне во шест часот наутро, а го организираат Синдикатот на вработените во јавниот сектор (АДЕДИ) и Синдикатот на вработените во приватниот сектор (ГСЕЕ), учествува и Синдикатот ПАМЕ на Комунистичката партија, ќе создаде проблеми во бродскиот и железничкиот сообраќај во Грција, во јавниот превоз во Атина, но и во информирањето на граѓаните.

Учествуваат и вработените во медиумите, во приватните и државните, со што Грција утре ќе биде без информативни емисии и без вести.

Бродовите ќе останат закотвени на пристаништата, возовите на железничките станици, а во Атина ќе функционираат само автобусите и тоа само 12 часа, а метрото, трамвајот и тролејбусите нема да возат.

Во штрајкот учествуваат и вработените во државните болници, во брзата помош, професорите и наставниците, како и државните службеници.

Во рамките на 24-часовниот штрајк закажани се протести во Атина и други грчки градови, а на протест повикаа и од опозициската СИРИЗА.

Коронавирус