среда, 8. јули 2020. Вести денес: 35
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Регион

Уште една жртва од коронавирусот во Словенија

Уште една жртва од коронавирусот во Словенија

Бројот на починати лица во Словенија како последица од Ковид-19 се зголеми на четири, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во последниот случај се работи за повозрасна жена сместена во домот за стари лица во местото Шмарје при Јелшах. Според информациите на словенечките медиуми, станува збор за лице кое и претходно имало здравствени проблеми.

Токму во овој дом има поголем број случаи на заразени со коронавирусот. Според последните информации, таму 24 повозрасни лица и шест вработени се позитивни на вирусот.

Вчера, пак, 67-годишен маж, почина од Ковид-19, а во Универзитетскиот клинички центар во Љубљана беше донесен по домашно лекување и во тешка состојба.

Парламентарни избори 2020