вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 5
home Регион

Ураганот „Јанус“ направи голема штета во Грција

Ураганот „Јанус“ направи голема штета во Грција

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис ги посетува областите погодени од ретко силниот „медитерански циклон“ или ураган на крајот од минатата недела, при што загинаа најмалку три лица.

Во вторник, премиерот ќе ја посети Кардица, град во централна Грција со педесет илјади жители, каде беа поплавени илјадници куќи.

За време на „медитеранскиот ураган“ со „тропски карактеристики“, наречен „Јанус“, стотици луѓе беа спасени од поплавени згради и возила, а облаците и бурните ветрови уништија згради, продавници и магацини во областите северно од Атина.

Поплавени се пет илјади куќи, а третина од градот остана без електрична енергија, изјави за јавната телевизија ЕРТ градоначалникот на Кардица, Василис Циакос.

Според него, ќе требаат најмалку пет дена за градот повторно да застане на нозе.

Летовите и поморските врски беа откажани во петокот, бидејќи ураганот ги погоди островите во Јонското Море.

Поројни калови, паѓања на дрвја, прекини на електрична енергија и водата погодија широка област ноќта помеѓу петок и сабота.

Коронавирус