вторник, 27. октомври 2020. Вести денес: 145
home Регион

Ураганот Јанос погоди делови од Грција, хаос на островите (ФОТО+ВИДЕО)

Ураганот Јанос погоди делови од Грција, хаос на островите (ФОТО+ВИДЕО)

Грчката национална метеоролошка опсерваторија издаде итно предупредување за делови од Грција погодени од реткиот феномен медитерански ураган, „медиган“. Метеоролозите очекуваат дека состојбата наскоро нема да се смири.

Со ветер со брзина од 200 километри на час и обилен дожд, делови од некои острови кај западниот брег на Грција останаа и без електрична енергија. Некои патишта се поплавени, бротчињата се потонати, а ветерот со ураганска сила рушеше и дрвја и столбови.

фото: epa

Коронавирус