понеделник, 17. јануари 2022. Вести денес: 158
home Регион

Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен

Уапсени 61 турски офицер осомничени за поврзаност со Ѓулен

Турското обвинителство нареди апсење на 61 офицер на морнарицата и копнените сили поради сомнеж за нивна поврзаност со мрежата на Фетулах Ѓулен, организаторот на обидот за државен удар од 2016 година.

Осумнаесет од обвинетите се активни офицери, јави новинската агенција Анадолија. Меѓу нив има 13 мајори, 12 капетани и 24 поручници.

Дополнително, уапсени се и 21 лице кои користеле алатка за комуникација што ја користат „ѓуленистите“. Се работи главно за учители во училиштата на Ѓулен.

Коронавирус