недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 55
home Регион

Уапсена државјанка на Србија во Црна Гора: Пријавила дека е сил*вана, а потоа дошло до неверојатен пресврт!

Ова неофицијално го потврди полицијата на Будва.
Уапсена државјанка на Србија во Црна Гора: Пријавила дека е сил*вана, а потоа дошло до неверојатен пресврт!

Полицијата во Будва утрово ја уапси српската државјанка М. М (40) бидејќи лажно пријавила дека синоќа била силувана од невенчан сопруг В.Т. во хотел во Будва. (32)

Како што се претпоставува, минатата ноќ вработените во хотелот каде што престојувал парот повикале полиција. Тие пред полициската станица изјавиле дека гостинот на хотелот сакал да пријави физички напад од нејзиниот љубовен партнер. Припадници на единицата за интервенција на полицијата во Будва пристигнале на местото на настанот и ја однеле српската државјанка во полициската станица да поднесе пријава.

Како што се дознава, таа пред инспекторите рекла дека нејзиниот вонбрачен сопруг ја силувал, и дека после тоа исчезнал во непознат правец. Случајот веднаш бил пријавен кај постариот државен обвинител, кој наредил да се изврши гинеколошки, ортопедски и хируршки преглед во болницата Котор. Истрагата ја презеде криминалната служба Будва по наредба на висок обвинител.

Во текот на ноќта, осомничениот В. Т е уапсен во областа на општината Колашин, откако полицијата во Будва издала налог за негово апсење. Утрово бил донесен во полициската станица Будва.

Потоа следувал пресврт, српската државјанка, по извршените прегледи во болницата, ја сменила изјавата пред инспекторите во Будва. Таа побарала да го повлече претходниот извештај, бидејќи, како што им рекла на инспекторите, таа го измислила целиот случај.

Тогаш инспекторите за сè го известуваат високиот обвинител, кој го остави случајот на неговите колеги во обвинителството во Котор. Обвинителот во Котор го оквалификува делото како кривично дело лажно пријавување, по што е уапсена М. М.