среда, 29. март 2023. Вести денес: 0
home Регион

Турското МНР го повика на разговор грчкиот амабсадор

Турското МНР го повика на разговор грчкиот амабсадор

Турското Министерство за надворешни работи го повика на разговор грчкиот амабсадор во таа држава. Не се соопштени причините за разговорот.

Минатата недела турското Министерство соопшти дека турската морнарица запрела грчка фрегата поради провоцирање турски брод што превезувал нафта во Средоземното Море. Министерството тогаш ја повика Грција да избегнува нови тензии ворегионот.

loading...