понеделник, 6. февруари 2023. Вести денес: 18
home Регион

Tурската полиција пукаше врз трактор пред парламентот

Tурската полиција пукаше врз трактор пред парламентот

Турските медиуми јавија дека полицијата денеска отворила оган врз трактор пред зградата на Парламентот во Анкара откако возачот ги игнорирал повиците да запре.

Весникот „Џумхуриет“ наведува дека тракторот се движел по главниот булевар во центарот на Анкара и дека обезбедувањето на Парламенот го повикало возачот да застане.

Приватната турска НТВ телевизија јави дека мажот бил погоден во ногата и приведен од полицијата.

Не е јасно зошто тракторот се движел низ центарот на градот.