вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 0
home Регион

Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

Турската армија убила осум припадици на ПКК во северен Ирак

Турската армија соопшти дека во денешните воздушни напади во северен Ирак убиени се најмалку осум припадници на Курдската работничка партија (ПКК).

Како што јави агенцијата Анадолија, турскиот Генералштаб истакна дека „терористите се неутрализирани во регионите Хафтанин и Гара во Северен Ирак“.

Според Генералштабот, терористите планирале напади врз турските воени бази.