четврток, 15. април 2021. Вести денес: 12
home Регион

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес

Турција започна да ги брои жртвите после катастрофалниот земјотрес

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу потврдил дека до сега според првичните информации од силниот земјотрес животот го загубиле 4 лица, а 2 се повредени.

Според информациите новиот земјотрес вечерва кој ја стресе Турција бил со јачина од 6.9 степени според Рихтеровата скала и истиот се случил во 17:55 минути по локално време.

Епицентарот бил на 218 километри од турскиот град Газиамтеп и 34 километри од Елазиг.

Коронавирус