сабота, 23. јануари 2021. Вести денес: 69
home Регион

Турција најавува воени вежби југоисточно од Крит

Турција најавува воени вежби југоисточно од Крит

Турција денеска издаде поморско известување за одржување воени вежби во областа југоисточно од Крит, пренесува Екатимерини.

Анкара вчера најави дека воените вежби ќе се одржат на 9 и 10 декември во водите меѓу грчките острови Родос и Кастелоризо, а денеска издаде порака Навтекс.

Вежбите ќе се совпаднат со самитот на Европскиот совет што ќе се одржи на 10 и 11 декември и на кој треба да се донесе одлука за санкции против Анкара. (МИА)

Коронавирус