среда, 2. декември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Три земјотреси за еден час – Тлото во Албанија не се смирува

Три земјотреси за еден час – Тлото во Албанија не се смирува

Силниот потрес од 6.4 степени според Рихтер во Албанија, кој се почувствува и во Македонија, предизвика паника.

По силните потреси рано утинава попладнево во 14 часот и 05 минути е регистриран уште еден посилен земјотрес од 5.0 степени по Рихтер на длабочина од 2 километри. Епицентарот на потресот бил во Јадранското море, а ефектите се почувствуваа и во Скопје.

По силниот земјотрес има многу афтер шокови и тлото и понатаму се тресе.

За еден час се регистрирани 3 земјотреси во Албанија, од кои најсилниот со 4.3 степени според Рихтер.

Коронавирус