среда, 12. август 2020. Вести денес: 168
home Регион

Три земјотреси за 30 минути: Се тресеше и Италија

Три земјотреси за 30 минути: Се тресеше и Италија

Серија од три земјотреси ја стресоа Италија во рок од 30 минути.

Првиот земјотрес се случил синоќа во 22:55 минути со магнитуда од 3.7 степени според Рихтер, во 23:16 минути регистриран е нов земјотрес со 3.4 степени според Рихетровата скала, а по пет минути уште еден потрес од 2.2 степени.

Инаку, пред десет години се случи разорен земјотрес од 6.3 степени во Италија.

Коронавирус