среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 141
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Регион

Трагедија во Бугарија: Четири жртви при пожар во дом за стари и изнемоштени лица

Трагедија во Бугарија: Четири жртви при пожар во дом за стари и изнемоштени лица

Четири лица загинаа при пожар во дом за стари и изнемоштени лица во бугарскиот град Варна, соопшти локалната полиција.

Загинаа тројца мажи на возраст од 70 до 73 години и една 88-годишна жена, пишува весникот „Новините“.

Две лица се хоспитализирани, од кои едното се наоѓа во критична состојба. Од домот се евакуирани 20 луѓе.

Полицијата ги истражува причините за пожарот, а началникот на полицијата во Варна, Атанас Михов изјави дека 53-годишен штитеник на домот за стари лица е осомничен дека го подметнал пожарот. Осомничениот, кој бил сместен во просторијата каде што избувнал пожарот, е сместен во болница поради психијатриски надзор.

Коронавирус